Intro | Mój organizm i ja| Wybór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego| Wskazówki dla użytkowników| ABC antykoncepcji| Serwis

Spontaniczna, naturalna czy dyskretna:
jak można określić Twoje preferencje?

NIE ISTNIEJE TAKI ŚRODEK ANTYKONCEPCYJNY, KTÓRY BYŁBY RÓWNIE ODPOWIEDNI DLA WSZYSTKICH KOBIET. KAŻDA METODA ANTYKONCEPCJI MA SWOJE ZALETY I WADY. DLATEGO KAŻDA KOBIETA MUSI, NAJLEPIEJ RAZEM ZE SWOIM PARTNEREM, ZASTANOWIĆ SIĘ, JAKIE ASPEKTY SĄ DLA NIEJ NAJWAŻNIEJSZE. LEKARZ POŁOŻNIK-GINEKOLOG MOŻE OPOWIEDZIEĆ O WSZYSTKICH SZCZEGÓŁACH I POINFORMOWAĆ O MOŻLIWYCH DZIAŁANIACH NIEPOŻĄDANYCH.

Dla wielu par najważniejsze są skuteczność i łatwe stosowanie środka antykoncepcyjnego. Dla innych na pierwszym miejscu jest zgodność z naturą. Nie chcą, żeby środek antykoncepcyjny obciążał organizm i ewentualnie miał działania niepożądane.

Niektóre pary nie mają trudności z pewnego stopnia planowaniem. Nie stanowi dla nich przeszkody, że przed stosunkiem trzeba zastosować środek antykoncepcyjny (np. założyć prezerwatywę). Inne pary tego rodzaju przerwę uważają za czynnik niszczący pożądanie i nie chcą zawracać sobie głowy przed spontanicznym współżyciem.

Wiele kobiet, które nie współżyją regularnie, chce stosować środek antykoncepcyjny w razie potrzeby, kiedy naprawdę może dojść do stosunku. Kobieta, która nie ma stałego partnera, musi nie tylko zabezpieczyć się przed niepożądaną ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Naturalnie, koszty i łatwa dostępność środka antykoncepcyjnego także mają pewne znaczenie przy wyborze. Pewne ograniczenia zdrowotne (np. choroby występujące rodzinnie) mogą również mieć wpływ na wybór środka.