Intro | Mój organizm i ja| Wybór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego| Wskazówki dla użytkowników| ABC antykoncepcji| Serwis

Jak znaleźć kierunek - w gąszczu
różnych środków antykoncepcyjnych.

KOBIETY MAJĄ RÓŻNE PLANY ŻYCIOWE, DOŚWIADCZENIE I POTRZEBY. TAK SAMO INDYWIDUALNY MUSI BYĆ WYBÓR ŚRODKA ANTYKONCEPCYJNEGO. NA SZCZĘŚCIE ISTNIEJE DOŚĆ DUŻA RÓŻNORODNOŚĆ METOD. ZE WZGLĘDU NA TO, ŻE WYBÓR JEST DUŻY, TRZEBA BYĆ DOBRZE POINFORMOWANYM O ZALETACH I WADACH ORAZ BRAĆ POD UWAGĘ RYZYKO DLA ZDROWIA.


MAŁE CZĄSTECZKI – SILNE DZIAŁANIE: HORMONALNA ANTYKONCEPCJA.

Doustne, hormonalne środki antykoncepcyjne należą do najbardziej skutecznych środków antykoncepcyjnych. Są one szeroko stosowane na całym świecie.

  • Mikrotabletka i minitabletka są chętnie używane. Ich stosowanie wymaga jednak pewnego stopnia dyscypliny, ponieważ tabletki trzeba połykać codziennie o tej samej godzinie.
  • Dostępne są również plastry oraz pierścienie wprowadzane do pochwy. Te środki uwalniają hormony stale w małych ilościach i muszą być wymieniane tylko raz na tydzień względnie raz na miesiąc.
  • Można stosować implant wszczepiany w skórę albo środek wstrzykiwany, działający trzy miesiące, względnie wkładkę domaciczną zawierającą hormon. W razie stosowania tych środków można na długo zapomnieć o antykoncepcji. Gdyby jednak wystąpiły działania niepożądane, to nie można ich natychmiast przerwać.

BARIERA DLA PLEMNIKÓW: ŚRODKI MECHANICZNE.

Stosowanie tych metod polega na tym, że blokują przedostanie się plemników do macicy.

  • Prezerwatywy działają w taki sposób, że plemniki dostają się do zbiorniczka prezerwatywy i nie mogą, podobnie jak drobnoustroje chorobotwórcze, przedostać się do pochwy.
  • Istnieje specjalna wersja prezerwatyw dla kobiet. Ma ona postać przewodu z cienkiej gumy. Nosi także nazwę femidom. Taką prezerwatywę kobieta musi wprowadzić do pochwy przed stosunkiem. Jako jedyny środek antykoncepcyjny stosowany przez kobiety, prezerwatywa żeńska chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
  • Kobieta może stosować krążek dopochwowy. Ma on postać miękkiego gumowatego kapturka na szyjkę macicy. Plemniki nie mogą wniknąć do wnętrza macicy. Krążek często pokrywa się dodatkowo żelem, który ma działanie plemnikobójcze.

DZIAŁANIE OD WNĘTRZA: TAK ZWANE SPIRALE.

Wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna, zwana potocznie spiralą, należy do metod antykoncepcji o długotrwałym działaniu. Może ona pozostawać w organizmie przez wiele lat. Jest ważne, żeby lekarz położnik-ginekolog regularnie kontrolował jej stan.

  • Wkładka z miedzią, wprowadzana przez lekarza do macicy, zapobiega zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej.
  • Wkładka zawierająca hormon działa w taki sposób, że uwalnia niewielkie ilości gestagenu. Podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne powoduje ona, że śluz w szyjce macicy staje się gęsty i plemniki nie mogą wniknąć do wnętrza macicy.

DZIAŁANIE SPERMICYDÓW: CHEMICZNA ANTYKONCEPCJA.

Chemiczne środki antykoncepcyjne mają taki skład, że zawarte w nich substancje hamują ruchy plemników i unieszkodliwiają je. Chemiczne środki antykoncepcyjne mogą mieć postać kremów, czopków, sprayów lub pianki. Nie należy ich stosować jako jedyny środek, ale wyłącznie w połączeniu z krążkiem dopochwowym.

KALENDARZ, TERMOMETR I KOMPUTER: METODY NATURALNE.

Tak zwane metody naturalne nie są odpowiednie dla dziewcząt, ale raczej dla kobiet, które bardzo dobrze znają swój organizm i chcą używać naturalnych środków. Konieczna jest dyscyplina i trzeba poświęcić wiele czasu, ponieważ temperaturę ciała oraz stan szyjki macicy i konsystencję śluzu szyjkowego trzeba konsekwentnie badać i zapisywać. Do zapisywania objawów i obliczania dni płodnych opracowano już małe komputery. Tak zwane metody naturalne nie są jednak stosowane w celu zapobiegania ciąży, ale wówczas, gdy kobieta chce zajść w ciążę. Obliczenia ułatwiają wybór dnia, kiedy stosunek może doprowadzić do ciąży.

FRAUENKONDOM DIAPHRAGMA KUPFERSPIRALE SCHEIDENZÄPFCHEN
WYGLĄD Cienki, długi przewód z miękkiego tworzywa sztucznego, wyglądający podobnie jak prezerwatywa.
ZASTOSOWANIE Przed stosunkiem wprowadza się do pochwy.
DZIAŁANIE Plemniki nie dostają się do pochwy.
DOSTĘPNOŚĆ Bez recepty, do nabycia w aptece.
ZALETY Kobieta może zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
WADY Możliwość odczuwania nienaturalnych wrażeń podczas stosunku.
WYGLĄD Elastyczny kapturek z gumy.
ZASTOSOWANIE Przed każdym stosunkiem wprowadzić do pochwy. Krążek zasłania ujście szyjki macicy.
DZIAŁANIE Zatrzymuje plemniki przed ich wniknięciem do jamy macicy.
DOSTĘPNOŚĆ Lekarz położnik-ginekolog musi dobrać wielkość i przepisać.
SZCZEGÓLNE WSKAZÓWKI Stosuje się w połączeniu z żelami lub kremami plemnikobójczymi, co zwiększa skuteczność. Krążek można usunąć dopiero osiem godzin po stosunku.
ZALETA Nie wpływa na stan hormonalny. Środek odpowiedni dla kobiet, które rzadko mają stosunki płciowe i rzadko stosują antykoncepcję.
WADA Zanim kobieta nauczy się dobrze go zakładać, musi trochę poćwiczyć.
WYGLĄD Element z tworzywa sztucznego w kształcie litery T, owinięty drutem miedzianym.
DZIAŁANIE Drobne cząsteczki miedzi powodują zmiany w błonie śluzowej macicy i zapobiegają zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej. Zdolność plemników do zapłodnienia komórki jajowej jest ograniczona.
DOSTĘPNOŚĆ Lekarz położnik-ginekolog wprowadza wkładkę do macicy.
SZCZEGÓLNE WSKAZÓWKI Jeżeli wkładka jest dobrze tolerowana, może pozostawać w organizmie kilka lat.
ZALETY Działanie antykoncepcyjne jest stałe, nie trzeba o nim codziennie myśleć. Nie ma obciążenia hormonami.
WADY Wprowadzanie może być bolesne. Metoda raczej nie nadaje się dla bardzo młodych dziewcząt.
WYGLĄD Mały czopek o gładkiej powierzchni.
ZASTOSOWANIE Wprowadza się go do pochwy przed każdym stosunkiem. Konieczny jest pewien okres oczekiwania od wprowadzenia do stosunku.
DZIAŁANIE Bariera z pianki hamuje dalsze przejście plemników. Spermicydy blokują ruchy plemników i unieszkodliwiają je.
DOSTĘPNOŚĆ Bez recepty, w aptece.
SZCZEGÓLNE WSKAZÓWKI Nie wszystkie czopki można stosować równocześnie z prezerwatywą lub krążkiem dopochwowym, może dojść do uszkodzenia środków mechanicznych. Należy dokładnie przeczytać ulotkę.
ZALETY Można stosować w razie potrzeby, stąd metoda odpowiednia dla kobiet, które mają rzadko stosunki.
WADY Może wywołać uczucie pieczenia i świąd. Należy stosować w połączeniu z odpowiednimi środkami mechanicznymi (prezerwatywa, krążek dopochwowy).