Intro | Mój organizm i ja| Wybór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego| Wskazówki dla użytkowników| ABC antykoncepcji| Antykoncepcja w chorobach skóry| Serwis

Jaki środek jest odpowiedni dla mnie?
Duży wybór w zakresie hormonalnej antykoncepcji.

Jest wiele firm farmaceutycznych, które wytwarzają doustne środki antykoncepcyjne. Wszystkie te środki działają według podobnej zasady. Jednakże, w poszczególnych preparatach dawkowanie hormonów różni się. Stosuje się też różne gestageny.

Lekarz położnik-ginekolog zna różnorodne preparaty i zaleca kobiecie taki środek, który jest dla niej najbardziej odpowiedni.

 

Szeroko stosowana: mikrotabletka

Szeroko stosowane są nowoczesne mikrotabletki. Zawierają one w każdej tabletce wyważony stosunek estrogenu do gestagenu. Przy tym wybrano dawki tak małe, żeby działanie było pewne, ale równocześnie środek był dobrze tolerowany.

Większość mikrotabletek stanowią preparaty jednofazowe. Oznacza to, że każda tabletka zawiera takie same substancje czynne i w takich samych dawkach. Wiele tabletek dostępnych na rynku należy do tej kategorii. Przyjmuje się je przez 21 albo 22 dni. Później następuje przerwa w przyjmowaniu tabletek, trwająca siedem albo sześć dni.

Bez estrogenu, ale wymaga surowej dyscypliny: minitabletka

W przypadku minitabletki środek nie zawiera dwóch rodzajów hormonów, ale tylko jeden, gestagen. Taki preparat nie zawiera estrogenu. Minitabletki przyjmuje się bez przerwy. Odpowiednio, każde opakowanie zawiera 28 tabletek. Nie ma przerwy w przyjmowaniu tabletek.

Minitabletka jest odpowiednia dla kobiet, które nie tolerują estrogenu, względnie chcą albo powinny przyjmować bardzo małą dawkę hormonów. Jednakże, trzeba być osobą bardzo zdyscyplinowaną, bo tabletki muszą być przyjmowane codziennie o tej samej godzinie. „Zakres tolerancji” wynosi dla większości preparatów maksymalnie trzy godziny. Mogą wystąpić nie planowane krwawienia podczas cyklu. Krwawienie miesiączkowe może jednak całkiem zaniknąć.