Intro | Mój organizm i ja| Wybór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego| Wskazówki dla użytkowników| ABC antykoncepcji| Serwis

W górę i w dół:
cykl płciowy u kobiety.

U młodej dziewczyny trudno to zauważyć, ale w organizmie kobiety, począwszy od dojrzewania, stale następuje podwyższanie i obniżanie stężeń różnych hormonów. Takie zmiany zachodzące w okresie zbliżonym do miesiąca nazywa się cyklem miesiączkowym, czyli cyklem płciowym.

Jeden z hormonów nazywa się hormonem pobudzającym tworzenie się pęcherzyków. Powstaje on w przysadce mózgowej i powoduje, że w ciągu każdego miesiąca w jednym z dwóch jajników u kobiety powstają pęcherzyki jajnikowe. Wewnątrz tego pęcherzyka dojrzewają bardzo małe komórki jajowe.

Równocześnie inny hormon, estrogen przyczynia się do tego, że zmienia się macica. Błona śluzowa macicy staje się coraz grubsza, a szyjka macicy nieznacznie się otwiera. Wydzielina szyjki macicy staje się bardziej płynna, rozrzedzona.

 

„Wyskakujące” jajeczko

Kolejno pojawia się trzeci hormon (hormon luteinizujący). Powoduje on pęknięcie największego pęcherzyka jajnikowego. Dojrzała komórka jajowa „wyskakuje” z osłonki o wielkości ziarna grochu i opuszcza jajnik. Nazywa się to „jajeczkowaniem”. Zjawisko to ma miejsce około 14. dnia cyklu. Niektóre kobiety odczuwają w tym czasie ciągnięcie w podbrzuszu.

 

Gotowa do zapłodnienia

Dojrzała komórka jajowa „wyskakuje” oczywiście nie w dowolne miejsce. Odbywa ona podróż ustaloną drogą. Jest wychwytywana przez jajowód i powoli wędruje w kierunku macicy.

Kiedy komórka jajowa spotka się z plemnikiem mężczyzny, może dojść do zapłodnienia. Później zapłodniona komórka jajowa zaczyna się dzielić. Jest to najwcześniejsza faza ciąży, o której kobieta naturalnie nie ma pojęcia.

 

Łóżeczko w macicy

W jamie macicy wszystko jest przygotowane, żeby zapłodniona komórka jajowa mogła się zagnieździć. W tym momencie szczególnie aktywny jest czwarty hormon, pochodzący z jajnika, określany jako hormon ciałka żółtego (progesteron).

Pod jego wpływem podwyższa się, na przykład, temperatura ciała kobiety w drugiej połowie cyklu. To niewielkie podwyższenie temperatury można zmierzyć zwykłym termometrem do mierzenia temperatury ciała.

Oczyszczanie od wewnątrz

A co się dzieje, jeżeli nie doszło do zapłodnienia? Komórka jajowa obumiera, a dobrze ukrwiona błona śluzowa macicy nie ma już żadnej funkcji.

Organizm chce usunąć najwyższe warstwy błony śluzowej. Dochodzi do wydalenia krwi i drobnych fragmentów tkanki, które poprzez pochwę przechodzą na zewnątrz. Zaczyna się krwawienie miesiączkowe i następny cykl. Działanie hormonów rozpoczyna się od początku i wzrastają nowe pęcherzyki.

 

Pięćset cykli, piętnaście ciąż

U jednej kobiety następuje – od okresu dojrzewania do klimakterium – około 400 do 500 cykli. Czas trwania cyklu u poszczególnych kobiet jest różny. Może on wynosić od 25 do 35 dni.

 

Płodność już od „pierwszego razu”

U dziewcząt czas trwania cyklu często jest różny i zmienia się. Wprawdzie na początku krwawienie miesiączkowe często pojawia się nieregularnie, ale oczywiście nastolatki również mają w cyklu swoje „dni płodne”. Dlatego współżycie bez antykoncepcji może prowadzić u dziewczyny do ciąży, nawet za pierwszym razem.

Kiedy nie było jeszcze skutecznych środków antykoncepcyjnych, było rzeczą zwyczajną, że kobieta zachodziła w ciążę 15 razy w ciągu swojego życia. Nic dziwnego, bo natura tak zaplanowała, żeby kobieta co miesiąc była płodna. Pierwsze doustne środki antykoncepcyjne pojawiły się na rynku w Niemczech przed 50 laty. Aktualnie miliony kobiet na świecie stosują doustne środki antykoncepcyjne.