Intro | Mój organizm i ja| Wybór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego| Wskazówki dla użytkowników| ABC antykoncepcji| Serwis

Wszystko gra jak w orkiestrze:
hormony regulują wiele procesów w organizmie.

Co wspólnego mają: rośnięcie brody, przyśpieszenie uderzeń serca podczas stresu i nagła ochota na czekoladę? Wszystko to jest sterowane przez hormony!

Hormony są ważnymi substancjami przekaźnikowymi. Są wytwarzane w różnych miejscach w organizmie (np. w mózgu, tarczycy albo w nerkach). Cały organizm gra tak, jak hormony zagrają. Regulują one m. in. rytm snu i stężenie cukru we krwi.

 

Bez hormonów nie ma seksu

Hormony płciowe są odpowiedzialne za to, że w okresie dojrzewania ciało się zmienia. Rosną piersi, pojawia się pierwsza miesiączka i budzi się popęd płciowy. Hormony są przekaźnikami chemicznymi, które sterują płodnością i ciążą. Najważniejszymi hormonami żeńskimi są estrogeny i progesteron.

 

Pozorna ciąża

Większość doustnych środków antykoncepcyjnych zawiera dwa żeńskie hormony płciowe: estrogen i gestagen. Oba te hormony można wytwarzać przemysłowo.

Wpływają one na naturalny cykl i powodują, że kobieta jest niepłodna, oczywiście tylko przejściowo, tak długo, jak długo przyjmuje środek. Hormony zawarte w pigułce pozorują, że występuje ciąża i oszukują organizm. Nie dochodzi do dojrzewania dalszych komórek jajowych i jajeczkowania.

Krwawienie w okresie przerwy między przyjmowaniem tabletek z kolejnych opakowań nie jest prawdziwym krwawieniem miesiączkowym. Jest to „tylko” sztucznie sterowane krwawienie „z odstawienia”. Wynika ono z nagłego obniżenia stężeń hormonów.