Intro | Mój organizm i ja| Wybór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego| Wskazówki dla użytkowników| ABC antykoncepcji| Serwis

Działania niepożądane –
na szczęście rzadko.

W Niemczech około sześć milionów kobiet zaufało doustnej antykoncepcji. Razem z prezerwatywą należy ona do najczęściej stosowanych metod zapobiegania niepożądanej ciąży. Doustne środki antykoncepcyjne nie są stosowane jako lek przeciw chorobie, ale zawierają one silnie działające substancje i dlatego mogą wywoływać pewne działania niepożądane.

Doustne środki antykoncepcyjne są przepisywane przez lekarza po odpowiednim badaniu lekarskim, a następnie sprzedawane w aptece. Kobiety stosujące doustną antykoncepcję powinny regularnie (co sześć miesięcy) zgłosić się do lekarza położnika-ginekologa na badanie kontrolne.

 

Ingerencja w organizm

Sztuczne hormony zawarte w tabletce przechodzą przez krew do całego organizmu. W różnych miejscach działają na poszczególne narządy. Dlatego oprócz działania pożądanego (antykoncepcja) mogą mieć działania niepożądane. Niestety, nie zawsze można ich uniknąć albo przewidzieć. Jednakże, większość kobiet dobrze toleruje doustne środki antykoncepcyjne.

 

Nieprzyjemne, ale zwykle nieszkodliwe

U niektórych kobiet po przyjęciu sztucznych hormonów występują bóle głowy albo uczucie napięcia piersi. W pierwszych tygodniach stosowania często występują krwawienia nieprzypadające na termin miesiączki. Po przyjmowaniu pewnych preparatów może dojść do lekkiego zwiększenia masy ciała, kiedy dochodzi do okresowego nagromadzenia wody.

Doustne środki antykoncepcyjne mają wpływ na psychikę. U niektórych kobiet dochodzi do osłabienia popędu płciowego i zmian nastroju.

Wiele działań niepożądanych doustnych środków antykoncepcyjnych nie zagraża zdrowiu i pojawia się tylko w pierwszych tygodniach albo miesiącach stosowania. Gdyby dolegliwości nie ustępowały, należy zgłosić się do lekarza położnika-ginekologa. Lekarz wyjaśni przyczyny i udzieli porady.

 

Kto nie może stosować doustnej antykoncepcji?

Nie wszystkie kobiety mogą przyjmować doustną antykoncepcję. Na przykład, kiedy w rodzinie istnieje obciążenie w kierunku pewnych chorób układu krążenia. Kobiety palące tytoń, z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, zaburzeniami przemiany lipidów albo cukrzycą muszą dokładnie omówić z lekarzem możliwość stosowania doustnej antykoncepcji.

Lekarz udziela najbardziej wiarygodnych informacji o możliwych czynnikach ryzyka i działaniach niepożądanych. Tekst ulotki informacyjnej, opracowany przez wytwórcę środka, musi obejmować wszystkie znane fakty dotyczące właściwości danego preparatu.